Záchranný archeologický výzkum v intravilánu obce Černá byl vyvolán záměrem investora provést dostavbu nové kanalizace. Výzkum byl prováděn formou dohledu na stavbou dotčených výkopech a také byla provedena exkavace 4 archeologických sond v srpnu až listopadu roku 2012.
Sondou S1 byl zachycen severozápadní okraj stavební jámy (500), která se nacházela v bezprostřední blízkosti Mlýnského rybníka. Ten bezpochyby sloužil jako zdroj vody pro hašení vápna doloženého vrstvou 104. Původně byla stavební jáma opatřena dřevěným krytem z prken. Po ukončení primárního využívání stavební jámy došlo k jejímu zavezení vrstvami s obsahem organického materiálu (113, 114). Vrstva 114 obsahovala keramiku datovanou do 17. – 18. století.
Sondou S2 byl dokumentován prostor bývalého toku Křivého potoka. Bylo zachyceno původní dno vodoteče a říční sediment. Patrně v 18. století došlo k zavezení koryta řeky a jeho přemístění do dnešní polohy. Pouze v sondě S3 bylo zachyceno podloží tvořené písčitým jílem.
Sondou S3 byla dále dokumentována nejstarší intaktní vrstva s redukční keramikou charakteristickou pro 15. – 16. století. Do jejího povrchu byl zahlouben liniový výkop pro dřevěné vodovodní potrubí, které ústilo do zámeckého areálu. Zásyp výkopu obsahoval keramiku charakteristickou pro 16. století. Vzhledem ke stavu zachování dřevěného potrubí nebylo možné odebrat vzorky pro dendrochronologickou analýzu.
V sondě S4 byly dokumentovány dvě lokální zpevňující úrovně dlažeb ze středních kamenů dokládající místní komunikaci ve zkoumaném prostoru.
Nálezy keramiky byly obsaženy ve vrstvách všech sond, nejstarší byla kvalitní redukční a redukční leštěná keramika datována do 15. – 16. stol. obsažená ve vrstvě 126 (sonda S3). Nejvýrazněji je v keramických souborech zastoupena glazovaná keramika charakteristická pro 16. – 17. století a pokročilé novověké zboží z 18. – 19. století.