Jinočany – Bytové domy A, B – I. etapa a II. etapa

Rok: 2011Kraj: Středočeský
Lokalizace: parc. č. 567/28, k. ú. Jinočany, okr. Praha – západ
Kultura: Kultura: eneolit KKA, latén LTB2-C

Záchranný archeologický výzkum byl vyvolán výstavbou souboru bytových domů na parc. č. 567/28, 567/29, 567/17 a byl prováděn ve dvou etapách v první polovině roku 2011.

Zájmové území se rozkládá na mírném JV svahu pod obcí Jinočany, terén se uklání směrem k Jinočanskému potoku a rozkládá se v nadmořských výškách 340 až 360 m n. m.

Řez objektem č. 501 z mladší doby římské

Řez objektem č. 501 z mladší doby římské

Nejstarší doklady osídlení dokládají ojedinělé nálezy keramických zlomků nádoby kultury kulovitých amfor z výplně objektu č. 511. Výzkum dále identifikoval sídelní areál zemědělské osady z mladší doby železné LTB2/C. Na sídlišti byly zachyceny tři zahloubené půdorysy laténských domů. V domech nebyly nalezeny stopy po otopném zařízení, zřejmě tedy měly jinou než sídelní funkci.

Půdorysy domů byly obdélné, orientace V – Z o rozměrech cca 5 m × 3 m. Nadzemní kůlové (či roubené) stavby se nepodařilo přímo doložit, lze o nich uvažovat z dokladů otisků mazanice nalezené v obj. 501. Jednalo se o sídlištní jámu oválného půdorysu o rozměrech 2,5 m × 1 m × 1 m. Tento objekt sloužil (snad sekundárně?) pro uložení destrukce dřevěné konstrukce (domu?), jež byla po uložení zapálena, jak svědčí silně propálené stěny objektu.

Exkavace domu č. 535

Exkavace domu č. 535

Výplň objektu obsahovala množství dobře vypálené mazanice s otisky konstrukčních prvků. Z těchto vypálených negativů se podařilo rozpoznat dvě konstrukční techniky. První a dominující zahrnuje roubení z kuláčů o převažujícím průměru 20 cm, které bylo opatřeno pečlivě provedeným, dvouvrstvým omazem převážně do 5 cm tloušťky s jemně vyhlazenou finální vrstvičkou hlíny.

Druhou a méně početně zastoupenou konstrukční technikou je proutěný výplet, který byl zřejmě nesen vertikálními kůly.

Okraje laténských nádob

Okraje laténských nádob

Pomocí fosfátové analýzy provedené v zahloubených domech byly ve všech případech identifikovány vstupy do objektů, které se projevovaly silnou fosforovou anomálií ve směru do objektu.

Běžnými metodami terénního výzkumu by vstupy nebyly identifikovány. Dále byly z výsledů fosfátové analýzy patrné hlavní komunikační plochy v domech, které se projevily buď protáhlou anomálií navazující od vstupu napříč objektem nebo plošně koncentrovanou anomálií, kde se soustřeďovala hlavní činnost v domě. Pomocí archeobotanické analýzy byla prokázána jako hlavní pěstovaná plodina pšenice špalda.

Výsledek měření fosfátové půdní analýzy v domě č. 535

Výsledek měření fosfátové půdní analýzy v domě č. 535

Dále byl pěstován ječmen obecný, proso seté a pšenice dvouzrnka. Analýza uhlíků prokázala přítomnost dřevin dubohabrových hájů (dub, habr, jilm) a druhů kyselých doubrav (dub, borovice). V druhově určeném osteologickém materiálu jsou doloženy pouze běžné druhy domácích zvířat – tur, ovce/koza, pes a prase. Velká část zvířecích kostí vykazuje různé stopy po štípání, sekání i řezání a jde tedy většinou o kuchyňský odpad či jinak dále neupotřebitelný odpad. Dále bych zmínil osteologický materiál, který byl nalezen v intaktní spraši. Jednalo se o celkem pět zlomků, které pocházely z jednoho kusu třetí nártní kosti koně sprašového. Na rok 2012 je investorem plánována následující etapa výstavby bytových domů.

Příspěvek byl publikován 30.1.2011.