Radešínská Svratka, silnice II/360, opěrná zeď, NZ_2012_107

Rok: 2012Kraj: Středočeský
Lokalizace: Radešínská Svratka, okr. Žďár nad Sázavou
Kultura: středověk, novověk

Záchranný archeologický výzkum v intravilánu obce Radešínská Svratka byl vyvolán záměrem investora provést rekonstrukci opěrné zdi SO 251 na komunikaci III/360, která byla v nevyhovujícím technickém stavu. Výzkum byl prováděn formou dohledu na stavbou dotčených výkopech v červenci až říjnu roku 2012.

Záchranný archeologický výzkum spočíval v dokumentaci výkopu pro novostavbu opěrné zdi o celkové délce 33 m. Profil P1 byl dokumentován v délce 1,6 m. Geologické podloží tvořila částečně zvětralá skála – pararula, na kterou nasedala uloženina písčité hlíny s četnými středními kamínky o dokumentované mocnosti 0,8 m. Následovala podkladová vrstva štěrku, tvořící konstrukční vrstvu komunikace, překrytá asfaltovým povrchem vozovky.

Archeologickým výzkumem bylo dokumentováno geologické podloží tvořené zvětralou skálou – pararulou, jejíž povrch byl ve sledovaném prostoru zachycen ve výšce 524, 74 m n. m. Při výzkumu nebylo zachyceno historické souvrství s obsahem archeologického movitého materiálu. Na skalní podloží bezprostředně nasedala vrstva navážky tvořená písčitou hlínou, překrytá konstrukčními vrstvami vozovky. S největší pravděpodobností došlo k odstranění původních historických vrstev během výstavby komunikace III/360. Částečně také mohlo dojít, vzhledem k vyvýšené poloze sledovaného úseku stavby, v minulosti k půdní erozi historických vrstev do nižších poloh intravilánu Radešínské Svratky.

Radešínská Svratka na mapě II. historického mapování

Radešínská Svratka na mapě II. historického mapování

Příspěvek byl publikován 7.11.2013.