Residence Kaskáda, Jihlava – Horní Kosov, NZ_2012_95

Rok: 2012Kraj: Vysočina
Lokalizace: k. ú. Horní Kosov, okr. Jihlava
Kultura: středověk, novověk

Záchranný archeologický výzkum byl vyvolán záměrem investora provést 1. etapu výstavby infrastruktury pro rodinné domy. Výzkum byl prováděn formou dohledu na stavbou dotčených výkopech v červnu až srpnu 2012.

Záchranný archeologický výzkum spočíval v dokumentaci celkem 5 profilů (P1 – P5) a provedení systematického povrchového sběru. Profil P1 byl dokumentován v délce 1,5 m, profil P2 byl dokumentován v délce 1,2 m, profil P3 v délce 2,5 m a profil P4 byl dokumentován v délce 2 m a P5 dokumentovaném v délce 2,2 m.

Povrchovým sběrem byl získán soubor 434 ks keramiky. Nejstarší byla tenkostěnná hrubá archaická redukční keramika se slídou ve hmotě (3 ks), kterou bylo možné datovat do 13. století. Jedno ucho nádoby bylo zdobeno šikmými vseky. Do uvedené skupiny náležel okraj hrnce. Z archaické keramické produkce bylo v nálezovém souboru zastoupeno zboží s tzv. sendvičovým efektem (16 ks) a tuhová keramika (7 ks). Nejvýrazněji byla v souboru zastoupena kvalitní redukční keramika (229 ks) charakteristická pro 13. – 15. století. Z výzdobných prvků se sporadicky uplatnilo radélko. Pět zlomků keramiky mělo povrch zdobený leštěním, které je typické pro raně novověkou keramickou produkci (16 – 17. století). Do shodného období bylo možné datovat výskyt oxidačního zboží (67 ks) a jednostranně či oboustranně glazované keramiky (92 ks). Z novověké keramické produkce byla v souboru zastoupena polokamenina (2 ks), porcelán (1 ks) a tzv. keramika s burelovou glazurou (13 ks), které jsou charakteristické pro 18. – 19. století.

Jihlava, Rezidence Kaskáda – keramika

Jihlava, Rezidence Kaskáda – keramika

Nejdůležitějším výstupem archeologického výzkumu je povrchovým sběrem získaný soubor 434 ks keramiky, který bylo možné datovat do 13. – 19. století. Na profilu P5 byla dokumentována intaktní požárová vrstva se středními kameny a jedním zlomkem redukční keramiky ze 13. – 14. století (108). Dokumentovaná situace je jediným dokladem osídlení lokality v období vrcholného středověku. Poměrně početný soubor středověké keramiky získaný povrchovým sběrem bezpochyby souvisí s intenzivní hornickou a důlní činností v nejbližším okolí. Novověké nálezy keramiky se na lokalitu dostaly patrně druhotně, vyvezené z intravilánu obce v souvislosti se zemědělsko – technickými pracemi v minulosti (např. hnojení polí).

Příspěvek byl publikován 3.11.2013.