Záchranný archeologický výzkum v intravilánu Třebíče byl vyvolán záměrem investora provést rozšíření komunikace II/351 z důvodu bezpečnosti a plynulosti dopravy. Výzkum byl prováděn formou dohledu na stavbou dotčených výkopech v září až říjnu roku 2012.
Profil P1 byl dokumentován v délce 2,6 m. Na geologické podloží tvořené zvětralou písčitou arkozou nasedala písčitá hlína, jejíž povrch v úrovni 457,13 m n. m. zachycoval původní úroveň terénu. Následovalo recentní souvrství odpadních navážkových vrstev složené z písčité hlíny se zlomky cihel a písčité hlíny s četnými středními kamínk, situaci uzavírala vrstva travního drnu.
Profil P2 byl dokumentován v délce 1,5 m. Na vrstvu jílu, tvořící lokálně svrchní část podloží, navazovala cca 10 cm mocná zpevňující vrstva valounků a kamenů, interpretovaná jako původní komunikace. Následovalo recentní souvrství navážek složené z jílu se zlomky cihel, uloženiny písku, štěrku a písčité hlíny. Na povrchu byl travní drn.
Profil P3 byl dokumentován v délce 2 m. Na písčitý jíl nasedalo souvrství recentních navážek. Na vrstvu navazovala odpadní vrstva štěrku a škváry překrytá pískem. Vrstva středních kamenů s pískem vyplňovala lokální terénní depresi. Následovala uloženina štěrku s pískem a vrstva písku. Situaci uzavíraly konstrukční vrstvy vozovky.
Archeologickým výzkumem bylo dokumentováno geologické podloží tvořené arkózou, jejíž povrch byl ve sledovaném prostoru zachycen ve výšce 456, 43 m n. m. Lokálně byla svrchní vrstva podloží zachycena na profilech P2 a P3. Dále byla dokumentována vrstva písčité hlíny, jejíž povrch v úrovni 457,13 m n. m. zachycoval původní úroveň terénu. Na profilu P2 byla dokumentována zpevňující vrstva z valounků a kamenů, tvořící povrch starší komunikace. Zbývající vrstvy byly novověké navážky, které svědčí o poměrně výrazném navýšení terénu ve sledované lokalitě. Při vzorkování vrstev nebyl získán archeologický movitý materiál.