Záchranný archeologický výzkum v k. ú. Dobrovice byl vyvolán záměrem investora výstavbou sedimentační nádrže K4. Výzkum byl prováděn na stavbou ohrožených plochách v letních měsících roku 2011. Zkoumaná plocha je ze západu ohraničena tzv. Dobrovickou stokou a komplexem dobrovického cukrovaru, na severu se plocha zvyšuje směrem k Vinařskému vrchu.
Záchranný archeologický výzkum při výstavbě sedimentační nádrže K4 – Dobrovice přinesl doklady pravěkého osídlení lokality ve starší době bronzové. Archeologické situace byly zjištěny na východní ploše zájmového území v místech sprašových návějí. Co do počtu získaných artefaktů, lze jako nevýznamnější považovat nález objektu č. 500, (interpretuji jako zásobní jámu na obilí, analýza makrozbytků zde potvrdila uskladnění pšenice dvouzrnky). Objekt obsahoval kromě množství keramického materiálu z klasické fáze únětické kultury také kostěné nástroje – zbytky hrotů a šídel.
V druhově určeném osteologickém materiálu jsou zastoupeny pouze běžné druhy domácích zvířat: skot, ovce/koza, pes a případně prase. Z objektu č. 500 byly též odebrány vzorky na proplavení, kde byl získán soubor zuhelnatělých rostlinných zbytků a uhlíků. Makrozbytková analýza potvrdila znalost pěstování pšenice dvouzrnky ve starší době bronzové a její prvořadý význam v ekonomice tohoto období (což odpovídá i situaci na jiných lokalitách unětické kultury). Na základě analýzy uhlíků lze v okolí zkoumané lokality rekonstruovat ve starší době bronzové kyselé doubravy (dub, borovice) a snad i lesy se stanovištně náročnými listnáči – zjištěn javor. Nalezené komponenty klasické fáze únětické kultury, rozšiřují archeologické a archeobotanické poznání staro-bronzového období v dobrovickém regionu.