Záchranný archeologický výzkum v jižní části intravilánu městyse Jimramov byl vyvolán záměrem investora provést rekonstrukci opěrné zdi SO 201 v nevyhovujícím technickém stavu. Výzkum byl prováděn formou dohledu na stavbou dotčených výkopech v červnu až říjnu roku 2012.
Zájmový prostor se nalézal na jižním okraji intravilánu městyse Jimramov a také v k. ú. Trhonice. Záchranný archeologický výzkum spočíval v dokumentaci výkopu pro novostavbu opěrné zdi o celkové délce 114,4 m.
Profil P1 byl dokumentován v délce 1,60 m. Na vrstvu tmavého hnědošedého písčitého jílu tvořícího říční sediment nasedala uloženina hlinitopísčitého jílu s četnými malými a středními kamínky. Následně se ukládala světlá hnědá vrstva písčité hlíny se středními kameny interpretovaná jako navážka. Na jejím povrchu byla založena spodní konstrukční vrstva vozovky z velkých kamenů a balvanů překrytá písčitou hlínou se středními kameny. Povrch komunikace tvořil asfalt. Archeologickým výzkumem byla dokumentována vrstva říčního sedimentu vodního toku Svratky. Měla dokumentovanou mocnost cca 50 – 60 cm a byla tvořena písčitým jílem. Přestože byly stavební práce prováděny v intravilánu Jimramova, jehož centrum bylo osídleno již v první polovině 13. století, nebyly výzkumem zachyceny movité archeologické nálezy. Hypoteticky lze předpokládat jejich odstranění, či transport do jiné části lokality vlivem činnosti vodního toku Svratky.