Před vybudováním nového vodovodu a kanalizace s připojením na vodohospodářskou infrastrukturu města Vlašimi proběhl v roce 2014 předstihový archeologický výzkum v intravilánu městské části Bolinka a v obci Bolina, jež je také katastrálně součástí Vlašimi.
Zájmový prostor, ve kterém byly sondy vyčleněny, se nalézal především v intravilánu Boliny, v blízkosti dvou rybníků (v té době vypuštěných) a poblíž místa bývalé tvrze. Další kontrolní sondy byly situovány jihovýchodně od městské části Bolinka v blízkosti vodního toku v areálu firmy Sellier a Bellot. Jako doplňující forma archeologické prospekce byl zvolen povrchový sběr. Ten byl realizován v obci Bolina v prostoru tvrze a na dně vypuštěného rybníka a ve Vlašimi v areálu firmy Sellier a Bellot.
Záchranný archeologický výzkum spočíval především v dokumentaci deseti sond o rozměrech 1,5 × 1,5 m. Výkopy byly prováděny po přirozených kontextech. Sondy byly dále začištěny, fotograficky zdokumentovány, ovzorkovány a skresleny ke geodeticky zaměřené ose.
Při povrchového sběru v prostoru bývalé tvrze byly nalezeny keramické fragmenty nádob, které bylo možné chronologicky zařadit do období 15. století. Jedná se tedy o nejstarší nalezené artefakty při výzkumu. Další nálezový celek tvořily artefakty, jež bylo možné datačně zařadit do 16., 19. a 20. století. Při výzkumu bylo také zjištěno, že naprosto absentují nálezy ze 17.–18. století.
Za zmínku ovšem stojí poměrně početné nálezy nábojů nebo jejich zlomků či zmetků. Zkoumaná lokalita díky sondážím poskytla dohromady několik stovek nábojů. Nejvíce jich bylo nalezeno v sondě č. 6 vzdálené pár desítek metrů od centra Boliny. Tyto nálezy byly poslány na analýzu, ze které vyplynulo, že se nejspíše jedná o výrobky, které mohou souviset s výrobou firmy Sellier a Bellot. Nábojnice nalezené v sondách bylo možné datovat do počátků roku 1940, tedy do období kdy započala okupace našeho území.
Artefakty získané ze záchranného archeologického výzkumu byly laboratorně zpracovány, terénní dokumentace byla zdigitalizována. Vybrané artefakty byly odeslány k podrobnější analýze. Archeologické situace byly dále interpretovány formou nálezové zprávy. Nálezy získané z výzkumu v Bolině a Bolince byly uloženy do Muzea Podblanicka, Pobočka Benešov.