Záchranný archeologický výzkum v k. ú. Bobrová byl vyvolán záměrem investora, výstavbou kanalizace a ČOV. Zájmové území intravilánu obce Bobrová je situováno v tzv. Bobrovské pahorkatině. Z regionálně geologického hlediska se zájmová oblast nachází v Bítešské vrchovině. Bítešská vrchovina je součástí geomorfologického celku Křižanovské vrchoviny a nachází se v její severovýchodní části.
Archeologický výzkum v roce 2012 dokumentoval sídelní, výrobní a pohřební areál v k. ú. Bobrová. Odkryté archeologické situace prokázaly intenzivní užívání zájmového prostoru od 12./13. stol. po současnost. Výzkum prokázal velmi dobře zachovalé archeologické situace v celé ploše historického centra Horní i Dolní Bobrové (což je třeba respektovat při budoucích stavebních pracích), dále určil nejstarší koncentraci osídlení lokalizovanou v blízkosti kostela sv. Petra a Pavla (12./13. stol.), kde byla také prokázána existence hřbitova 13./14. stol. – 18. stol.
Na základě výrobního odpadu se podařilo prokázat specializovanou dílnu na zpracování kostí a rohože z období vrcholného středověku. Velmi zajímavou složku archeologických nálezů tvoří specializované výrobky, importované zboží, kde můžeme sledovat jeho distribuci v minulosti. V případě Bobrové byl prokázán nález tzv. berounského zboží (přelom 16. a 17. stol.), tuhové zásobnice (13. stol.) a bronzového medailonku pocházejícího ze Staré Boleslavi (18. stol.).